За да си спестите недоразумения и конфликти
Баба и внуче. Снимка: Getty
Често пред детето обсъждаме теми и въпроси, които не са за неговите уши. Мислим, че не чува или че е малко, за да разбере, но хлапетата попиват всичко и в най-неподходящият момент може де се окаже, че „ни цитират“ дословно.
Ето няколко фрази по адрес на баба му, които е по-добре да не казваме и да намерим по-приемлив начин да се изразим.
„Баба ни се обижда често, мисли си, че не я уважаваме“
Казвайки това, вие самите се държите като разглезено дете.
Възрастните хора често болезнено възприемат липсата на внимание и затова наистина могат да бъдат прекалено чувствителни. Не забравяйте също, че никой не е имунизиран от подобен модел на поведение - всички ще остареем някой ден.
Вместо това. Помислете как можете да помогнете на баба да се почувства по-важна за семейството. Ще видите - ако почувства повече грижи от ваша страна, ще стане по-спокойна и ще спре да се цупи за дреболии.
Не се фиксирайте върху семейните конфликти - просто изчакайте експлозията от емоции да премине.
Въздържайте се и не реагирайте. А след това продължете да общувате, сякаш нищо не се е случило.
Правейки това, вие ще покажете на детето си пример как да бъде толерантно спрямо възрастните и как трябва да прощава.
„Баба те глези твърде много, но ние имаме различни правила“
Всъщност всичко е правилно – но родителите имат право да решават как точно да отглеждат детето си.
Въпреки това си признайте честно не ви ли се иска да се върнете във вашето детство, под топлото покровителство на баба, която сигурно ви е позволявала малко повече от мама и татко? И определено ви е угаждала и глезила повече.
Вместо това. Ако използвате баба като безплатна бавачка, бъдете готови за факта, че тя има свои собствени възгледи за възпитанието, режима на детето и изискванията ...
Между другото, психолози смятат, че това е дори полезно за детето: опитът на възрастните му помага да се адаптира към различни норми на поведение. Това умение определено ще му е от полза в зряла възраст.
Въпреки това е необходимо да постигнете консенсус с баба по фундаментални неща : например колко време детето трябва да чете през лятото, да не му дава ягоди, защото е алергично ...
Но тези споразумения е добре да се обсъдят на четири очи с баба, а не пред детето.
Баба занимава внуците си. Снимка: Getty
„Баба пак ти е купила ненужни боклуци. Веднага ще изхвърля този плюшен изрод."
Дори ако баба е решила да „зарадва“ внуците с оглушителен барабан, пияно или „грозна“ кукла, не бива да говорите пренебрежително - в крайна сметка изборът на подарък е въпрос на вкус.
Със сигурност тя го е избрала от сърце, похарчила е времето и парите си, за да зарадва детето ви, а не за да ви дразни.
Вместо това. Вниманието на малкото дете, превключва много лесно. Ако подаръкът на баба не отговаря на вашите изисквания, го заменете с друга играчка. А него просто скрийте. Важно е обаче да не забравите да го поставите на видно място, когато баба ви дойде на гости - много хора, особено възрастните, много зорко следят нещата, които са подарили.
„Баба няма с кого да говори, затова разказва тази история за 10 път.“
Възрастните хора наистина искат да споделят житейския си опит и спомените. Бабите обичат да си спомнят миналото, което може да изглежда не само на децата, но и на вас самите, безполезено и скучно.
Вместо това. Отделете време и енергия, за да говорите по-често с близките си. Ако се научите да съпреживявате техните истории, със сигурност ще научите много интересни и полезни неща за себе си.
Говорете по-често – колкото повече общуване, толкова повече допирни точки ще имате. Напълно възможно е с изненада да откриете, че имате общи интересни теми за разговор. Спомените от миналото на вашето семейство и собственото ви детство могат да бъдат безценни.
„Баба вече е стара, така че не обръщай внимание на мърморенето ѝ.“
С тази фраза вие натрапвате на детето идеята, че всички възрастни хора са досадни.
Ако повтаряте това често, когато порасне детето ви няма да сметне за необходимо да ви слуша - просто поради възрастта ви.
Вместо това. В достъпна за детето форма предайте идеята, че баба се се тревожи прекомерно за него. И го прави, защото е загрижена и защото го обича.
Мона Всилева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари